Avaleht / Elu / Arvamusblogid / The Handmaid’s Tale – düstoopia, mis polegi nii ebareaalne

The Handmaid’s Tale – düstoopia, mis polegi nii ebareaalne

Kujutage endale ette düstoopilist maailma, kus riigi võtavad üle kristlastest fundamentalistid, kes loovad uue totalitaarse korra. Uus kord sisaldab endas seda, et kõik “mittepuhtad” viljakad naised on muudetud sünnitusmasinateks (the handmaids), keda vägistatakse kord kuus oma komandöri poolt, et siis talle ja ta naisele laps sünnitada. Ja seda kuni nende elu lõpuni (umbes nagu lehmad piimatööstuses).

19-handmaids-tale.w710.h473.jpg

Põhimõtteliselt pole naistel mingeid õigusi, nad on oma komandöri omandid (nende nimigi on seotud isanda nimena nt of-Fred, kui isanda nimi on Fred) ja nad on lihtsalt kahe jalaga emakad, kelle ainus eesmärk elus on lapsi sünnitada. Ma kujutan ette kuidas mõnele EKRE poliitikule on selline riigikord totaalne märg unenägu.

Ma isegi ei hakka rääkima seksuaalvähemustest, neil pole mingeidki õigusi. Kogu see maailm on ülimalt patriarhaalne ja omab paralleele Orwelli teosega “1984” (samuti suurepärane raamat, mida soovitan lugeda).

Kogu see lugu, handmaid‘i vaatevinklist, mis põhineb Margaret Atwoodi samanimelisel teosel, on tehtud 10-osaliseks TV sarjaks. Soovitan soojalt vaadata, sest see paneb tõsiselt mõtlema meie praeguse maailma üle.

Praegu on see nimetatud kui düstoopia, aga kui kauaks? Vaadates seda, mis suunas USA liigub kehtestades rangemaid piiranguid naiste reproduktiivsete õiguste üle nagu näiteks birth control ja õigus ning ligipääs abordile, siis mulle kahjuks ei tundu eelkirjeldatud maailm nii kauge utoopiana.

hmt_05.jpg

Kui USA näide tundub meile liiga kaugena, siis ka meie endi koduõuelt leiame Martin Helme, kelle silmis on 27-aastane lastetu naine ühiskondlikult kahjulik element (link). Ehk naine on väärtuslik vaid sünnitusmasinana, lastetootjana. Või siis mehe silmailuks (kiigake vaid Delfi naistekasse ja see on täis nippe teemal how to please a man :S ).

Need paar näidet on aga väga läänekesksed. See jube totalitarism veelgi jubedamas vormis on juba pead tõstnud ja seda Lähis-Idas ISISe näol. Kui palju naisi seal vägistatakse ja piinatakse sõja tõttu ning selle ülimalt maskuliinse ja patriarhaalse korra all saadetakse korda räigeid kuritegusid usu nimel. Fanatism, ükskõik mis usu nime all ta ka ei oleks, on äärmiselt ohtlik.

Vaadake kõik seda saadet või lugege seda raamatut ja mõelge, kui relevantseks tegelikult see lugu, mis on kirjutatud aastal 1985, on muutunud aastal 2017. Seda tänu parempoolse ekstremismi tõusule Euroopas ja mujal maailmas. See düstoopia polegi meist nii kaugel kui me arvame.

Kui Trumpil on võimalik USAs võimule tulla, siis see fictional lugu võib üleöö meie reaalsuseks muutuda ilma, et me jõuaks silmagi pilgutada.

Kui me selle vastu midagi ette ei võta, siis….

future_handmaid_promo.jpgoriginaalpostitus

Kolisin Taanist tagasi Eestisse ning püüan uuesti Eestiga kohaneda. Sekka ka huvitavaid juhtumeid igapäevaelust ja natuke huumorit.

Loe samast kategooriast

Uus pere- ja tudengite toidupood Alko1000?

Loen juba mitmendat artiklit sellest Tartusse tulevast odavtoidupoe õhulossist (LINK) ja ei saa pihta. Kõik …